Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Bugün 2023 yılının dış ticaret verilerini değerlendirmek üzere bir araya geldik. Gazze başta olmak üzere bölgemizdeki savaşlar, depremler, terörle mücadelede kaybettiğimiz şehitlerimizin acısıyla yeni yıla buruk girdik.

2024’ün ülkemize milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Türk ürünlerini dünyanın dört bir yanına ulaştıran çalışan ihracatçılarımız ve iş dünyamızın akıncılarıyla birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Petrol ve doğal gaz olmak üzere petrol kaynakları bu coğrafyada yer alıyor. Bölgemiz dünya ticaret yollarının kalbinde bulunuyor. Küresel güç mücadelesinin odağında bir ülkesiyiz.

Küresel ticaret arttıkça boğazların önemi de artmaktadır. Bu tablo karşısında amacımız ülkemizin kazanımlarını korumak ve daha da geliştirmektir. Savaş baronlarına müsaade etmedik. Komşularımızla ilişkilerimizi güçlendirmeye gayret ettik.

Türk dünyası ile münasebetlerimizi tarihi zirveye ulaştırdık. Ülkemize uzanan hiçbir dostluk elini geri çevirmedik. Bize bir adım gelen biz gerektiğinde koşarak gittik. Bundan geriye gidiş kesinlikle olmayacak. Türkiye dostlarının sayısını artırmaya devam edecek. Ülkemizi bölgedeki ortaklarından, kardeş ülkelerinden koparma gayretlerinin farkındayız.

Şimdi benzer bir dalganın spor üzerinden oluşturulmaya başlandığını görüyoruz. Nefret söylemleriyle ülkeler hedef alınıyor. İslam düşmanlığına varan bir furyayla karşı karşıyayız. Bu pespaye siyasete muhalefet gönüllü figüranlık yapmaktadır. Ülkemizin en önemli ticari ortaklığı olan ülkelerin hedef alınması asla tesadüf değildir. Çok açık bir sabotaj girişimi var. Bu oyunu da mutlaka boşa çıkaracağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir