TOGG kaç TL’ye şarj olacak? TOGG’un bataryası kaç TL’ye dolacak? Kaç TL’ye şarj olacak? Şarj istasyonları nerede?

Togg’un bataryası ne kadara dolacak? Şarj etme ücretleri açıklandı

Türkiye’nin doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı Togg T10X’in ilk sahipleri dün yapılan çekilişle belli oldu. Araçlarını teslim alacak kişilerin en çok merak ettiği şarj ücretleri de açıklandı. Togg’un şarj istasyonu ağı olan Trugo, şarj fiyat listesini yayımladı. Böylece TOGG T10X’in kilometre başına ne kadar şarj masrafı olacağı belli oldu. İşte Togg’un şarj ücretleri ve menziline göre kilometre başına enerji maliyetleri…

Türkiye’nin doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı Togg T10X için ön sipariş sürecine katılan 177 bin 467 kişi arasından T10X almaya hak kazanan kişilerin listesi Togg’un resmi internet sitesi üzerinden dün açıklandı.

Araçlarını teslim alacak kişilerin en çok merak ettiği şarj ücretleri de belli oldu. Togg’un şarj istasyonu ağı olan Trugo, fiyat listesini yayımladı.

TOGG’DA kW/s BAŞINA BİRİM ÜCRET 7,99 TL

Buna göre, Togg’da kW/s başına birim ücret 7,99 lira oldu. Böylece kısa ve uzun menzilli Togg’un kilometre başına ne kadar şarj masrafı olacağı da belli oldu.

Togg’un kısa ve uzun menzilli akıllı cihazlarında menziller batarya kapasitelerine göre değişiklik gösteriyor.

Kısa menzilli Togg 52,4 kWh bataryasıyla 314 kilometre yol alabilirken uzun menzilli Togg ise 88,5 kWh bataryasıyla 523 kilometre yol gidebiliyor.

TRUGO’DA FİYAT SABİT

Trugo’da ise şarjın maliyeti belli oldu. kWs başına 180 kW’lık ve 300 kW’lık istasyonlarda birim başına ücret 7,99 lira oldu.

Şarj tamamlandıktan sonra şarj istasyon alanının otopark olarak kullanılması halinde de dakikada 0,5 lira ücret alınacak.

523 kilometre uzun menzile sahip TOGG’da bulunan 88,5 kWh’lık bataryanın, evden şarj edilmesi halinde kilovat başına maliyeti yüksek kademede güncel olarak 2,6 lira olacak ve ödenecek miktar 230 lirayı bulacak.

Yerli otomobilin standart menzilli modeli 953 bin, uzun menzilli modelin fiyatı ise 1 milyon 215 bin lira olarak belirlendi.

Aracın iş yerinden şarj edilmesi halinde ticarethane kademesindeki kilovat birim değeri 4,45 liraya çıkacak. Batarya 426 TL’ye dolacak. Kilometre başına yaklaşık 80 kuruş yakması bekleniyor.

İstasyondan hızlı tam şarj olursa yaklaşık 690 TL’ye aracın bataryası dolacak. Dolum maliyeti ise kWh başına güncel tarife olan 7,7 lira. Kilometre başına yaklaşık 1 lira 30 kuruş yakması bekleniyor.

Hızlı şarjda 28 dakikada dolum olacak. Normal şarjda yüzde 36’dan fazla tasarruf sağlayan elektrikli TOGG, hızlı şarjda ise benzinli bir araca göre yüzde 25’e daha az masraf çıkaracak. 52,4 kWh’lık bataryaya sahip standart menzilli TOGG araçlarda bu dolum maliyetleri daha da düşecek.

ŞARJ İSTASYONLARI

Şu anda Türkiye genelinde hizmet veren halka açık hızlı şarj istasyonu (DC) sayısı 500’ü, (AC) normal şarj ünitesi sayısı ise 2 bini aştı. 2023 sonuna kadar 2 binden fazlası yüksek hızlı olmak üzere, 5 binden fazla şarj istasyonunun faaliyete geçmesi planlanıyor. 81 ile yaygınlaşan şarj istasyonlarının, şehir merkezlerinin yanında araç trafiğinin yoğunlaştığı kara yollarında da hazır hale getirilmesi için çalışmalar sürüyor.

ŞARJ CİHAZI KURUMLARI DEVAM EDİYOR

Togg’dan yapılan açıklamaya göre,şarj cihazı kurulumları ülkenin dört bir yanında aralıksız devam ediyor. İlk cihazlarını İstanbul ve Ankara arasındaki en önemli geçiş noktası olan Bolu’da kuran Trugo, Bursa, İstanbul, Samsun, Sakarya, Düzce, Ankara, Kocaeli, Van ve Denizli’de de kurulumlarını tamamladı.

30 DAKİKADAN DAHA KISA SÜREDE ŞARJ EDİLECEK

Açıklamaya göre, 180 kW ve üzeri cihazlarla tüm elektrikli araç kullanıcılarına kesintisiz bir deneyim sunmayı hedefleyen Trugo, yüksek performanslı şarj cihazlarıyla bir bataryanın doluluk oranının 30 dakikadan daha kısa sürede yüzde 20’den yüzde 80’e ulaşmasını sağlıyor.

KATALOG DEĞERLERİNE GÖRE KİLOMETRE BAŞI ÜCRET 1,3 LİRA

Batarya kapasitesi 52,4 kWh olan 314 kilometre kısa menzilli Togg’un şarj maliyeti Trugo istasyonlarında 418.6 lira olurken kilometre başına harcadığı enerji de 1,33 lira olacak.

88,5 kWs batarya kapasitesi bulunan 523 kilometre uzun menzilli Togg’un da şarj maliyeti 707.1 lira olacak ve kilometre başına harcadığı enerji de 1,35 lira olarak gerçekleşecek.

KULLANIM ALIŞKANLIKLARINA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR

Elektrikli araçlarda kilometre başına harcanan enerji fiyatı sürücünün kullanım alışkanlıkları ve dinamiklerine göre değişebiliyor. İçten yanmalı motorlarda da olduğu gibi performanslı kullanımda yakıt fazlalaşırken elektrikli araçlarda da bu durum gerçekleşiyor.

Klima ya da ısıtma sisteminin kullanımı, hava şartları, eğim, yol şartları, trafik yoğunluğu, sürücünün kullanım alışkanlıkları, aracın lastik donanımına kadar yakıt tasarrufunu olumlu ya da olumsuz etkileyecek pek çok madde bulunuyor.

Optimum kullanımda Togg için kısa menzil en uzun 314 kilometre olurken uzun menzil ise 523 kilometre olarak belirlenmiş. Bu menziller kullanıma ve diğer unsurlara bağlı olarak uzayıp kısalabilir. Bu da kilometre başına harcanan enerji ücretini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir