Tayvan seçiminde Çin’e soğuk duş: ‘Tehlikeli ayrılıkçı’ dedikleri aday kazandı

Çin’le egemenlik sorunu yaşayan Tayvan’da bugün düzenlenen kritik başkanlık seçimini, iktidardaki Demokratik İlerici Parti (DPP) adayı Lai Ching-te kazandı.

Başkanlık seçiminde görevdeki Başkan Yardımcısı Lai Ching-te, ana muhalefetteki Milliyetçi Parti’den (Koumintang/KMT) Yeni Taipei Belediye Başkanı Hou Yu-ih ve Tayvan Halk Partisi’nden (TPP) Genel Başkan Ko Wen-je yarıştı. Lai’nin zaferi sonrasi diğer iki aday yenilgiyi kabul ettiklerini açıkladı.

Kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 40’ını kazanan Lai zafer konuşmasında “Çin’in tehditlerine boyun eğmeyeceğiz” mesajı verdi.

‘SAVAŞ VE BARIŞ ARASINDA TERCİH’

Sonuç, Tayvan’daki seçimleri yakından izleyen Çin’e “soğuk duş” olarak nitelendi. Seçimi “savaş ve barış arasında tercih” olarak niteleyen Pekin, Tayvanlılara DPP adayı Lai’ye oy vermeme çağrısı yapmıştı.

Çin’in ada üzerindeki egemenlik iddiasına itiraz eden Lai Ching-te, Pekin tarafından “tehlikeli bir ayrılıkçı” sözleriyle anılıyor. Çin, Tayvan’ın bağımsızlık yolundaki adımlarını “savaş nedeni” sayacağını belirterek Lai’nin görüşme çağrılarını da reddetmişti.

Lai ise Tayvan’ın tek taraflı bağımsızlığını güçlendirmek için savunma harcamalarını artırma sözü vermişti.

Son yıllarda Tayvan üzerindeki askeri baskısını artıran Pekin yönetimi, Ada’nın ana kara ile yeniden birleşmesi için gerekirse güç kullanımını dışlamayacağını vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir