Suç örgütü operasyonlarında 13 tutuklama

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı ile Aliağa Organize Suçlar Büro Amirliğince yürütülen soruşturma kapsamında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “nitelikli yağma suçları”na ilişkin belirlenen adreslere operasyon düzenlendi.

Elebaşılığını İ.B’nin yaptığı öne sürülen suç örgütünün Menemen ve Foça ilçelerinde mağdurları iş yerlerine ortak olma vaadiyle tuzağa düşürdüğü, tehdit, baskı ve zor kullanarak haksız menfaat sağlamaya çalıştığı iddia edildi.

Adreslerdeki aramalarda bir tabanca, bıçak ve çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Operasyonda örgütle bağlantılı oldukları öne sürülen 10 zanlıdan 9’u yakalandı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen 3 şüpheli, çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.

Daha sonra işlemleri tamamlanan 6 şüpheli de adliyeye çıkarıldı. Söz konusu şüphelilerden 2’si tutuklandı 4’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Firari şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

320 MİLYON LİRALIK TEFECİLİK

Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri 2 Ocak’ta, “tefecilik yaparak para aklayan” suç örgütüne yönelik Zonguldak ve Ankara’da eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.

Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı ile yürütülen soruşturmada, Zonguldak’ta 19, Ankara’da 30 olmak üzere toplam 49 şüpheli yakalanarak İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Kamuyu zarara uğratan suç örgütünün toplam 320 milyon lira tutarında tefecilik yaptığı ve “kara para akladığı” tespit edildi.

Şüphelilere “suç örgütü kurma”, “suç gelirlerini aklama”, “tefecilik”, “nitelikli yağma”, “nitelikli dolandırıcılık”, “rüşvet”, “banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması” suçlarından işlem yapıldı.

İşlemlerinin ardından adliyeye gönderilen 18 şüpheli, savcılıkça ifadeleri alındıktan sonra tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Şüphelilerden 8’i tutuklandı, 10’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir