Mevduatın krediye dönüşüm oranı son 10 yılın dibinde

BDDK şubat ayı verilerine göre Haziran 2018’de yüzde 128,04 olan bankacılık sektöründe mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 87,64’e kadar düştü.

Ekonomim’den Şebnem Turhan‘ın haberine göre düşük faiz temelli ekonomi politikasıyla bankacılık sektörüne yönelik son 1.5 yılda devreye alınan düzenlemeler mevduatın krediye dönüşüm oranını da sert etkiledi.

Sektörde Haziran 2018’de yüzde 128,04 seviyesinde olan kredi mevduat oranı 2021 Kasım ayında yüzde 100 seviyesinin altına indi. Sektörde mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 87,64’e kadar gerilerken kalkınma ve yatırım bankaları hariç sektörün kredi mevduat rasyosu da şubat itibariyle yüzde 82,13’e geriledi.

Son 10 yılın en düşük üçüncü seviyesi

Böylece mevduatın krediye dönüşüm oranı son 10 yılın en düşük üçüncü seviyesini gördü. Sektörde en düşük kredi mevduat oranı yüzde 86,69 ile Ekim 2022’de hesaplandı. Şubat 2023’te yüzde 87,64’e inen kredi mevduat oran geçen yıl şubat ayına göre 9.15 puanlık sert bir düşüş yaşadı.

Seçimlere kadar bir değişiklik beklenmiyor

Tüm bunlar sektörün hem kredi iştahını törpüledi hem de mevduat faizinin kredi faizlerinin üzerine çıkmasına neden olarak negatif faiz gelirinin oluşmasına sebep oldu. Sektör kaynakları son aylarda oldukça kısılan kredi musluklarında seçimlere kadar bir değişiklik beklemiyor. Bunun yanı sıra bilançolarda sabit kuponlu devlet tahvili oranının da istenmeyen seviyelere çıkmaması için de kredi konusunda isteksizliğin artmasına neden oluyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir