Alaattin Aktaş: ‘Enflasyon düşecek, vatandaş nefes alacak’ diyenler, neredesiniz!

Ekonomistler, 2022 yılı sonunda, o zamana kadar hızla artan enflasyonun, baz etkisiyle yıl sonunda ve 2023 yılı başında düşeceğini belirtiyorlardı. Ancak bu düşüşün fiyatlara yansımayacağı konusunda da uyarıda bulunuyorlardı.

Şubat ayı depremi enflasyon tartışmalarını gündemin alt sıralarına indirdi ama ekonomistlere göre, fiyat artışları devam ediyor. Yıllık enflasyon oranının düştüğünü ama enflasyonun da fiyat artışının da sürdüğünü ifade eden ekonomist Alaattin Aktaş, “ekonomideki fay hattında çok enerji birikti” diye yazdı. Aktaş’ın “’Enflasyon düşecek, vatandaş nefes alacak’ diyenler, neredesiniz!” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Yıllık enflasyon oranı TÜFE bazında geçen yılın kasım ayında yüzde 85’le zirveye çıktı. Sonra da düşüş başladı. Son bir yılı kapsayan hesaplamadan bir önceki yılın yüksek aylık oranları çıkıyor, onların yerine daha düşük oranlar giriyordu ve bu sayede yıllık oran geriliyordu.

Ya fiyatlar?
Ama yıllık oran geriliyordu! Peki fiyatlar?

Tabii ki artmaya devam ediyordu…

Kasım ayına gelmişsiniz, benzine ayda artık 1115 lira ödüyorsunuz, son bir yıldaki artış da yüzde 85’e tırmanmış.

Açıklamalar peş peşe:

‘Aralıktan itibaren enflasyon hızla düşecek…’

(…)

Doğru, düşüş oluyor! Benzine ödediğiniz para kasımda bir yıl önceye göre yüzde 85 artmıştı, aralık ayındaki artış yüzde 64’e iniveriyor. İyi de benzine ödediğiniz paranın miktarında bir azalma yok ki, tam tersine artış söz konusu. Aralıkta yaptığınız benzin harcaması artık 1128 lira.

Şubata geliyorsunuz; son bir yıldaki harcamanızda yüzde 55 artış var; kasıma göre tam 30 puan düşüş! İyi de şubatta cebinizden çıkan benzin parası 1241 lira.

Yani o 30 puanlık yıllık oran düşüşünün yaşandığı üç ayda benzine yüzde 11 daha fazla ödemişsiniz.

Demek ki neymiş?

Demek ki yıllık enflasyon oranının düşmesi, fiyatların düşmesi demek değilmiş!

Demek ki ‘Enflasyon düşecek, vatandaşın geçim zorluğu geride kalacak’ diyenler pek de doğru söylemiyormuş!

Demek ki fiyatların gerileyeceği gibi bir beklenti içine girmemek gerekiyormuş!

Fiyatların fay hattında da enerji birikiyor

Fay hattında enerji birikmesi kavramını hepimiz öğrendik, bu kavram dilimizden düşmez oldu. Ekonomide de benzer bir durum var.

Döviz altı ayı aşkın bir süredir yatay. Dolayısıyla ithal enflasyon kavramını neredeyse unuttuk. Bu altı ayda tüketici fiyatları yüzde 22 dolayında artarken dolardaki artış yüzde 5’in altında kaldı.

Döviz çok az arttığı, ithal ürünlere bu sayede çok fazla zam gelmediği halde bile enflasyon bu düzeydeyken kur arttığında ne olur dersiniz?

Peki hem deprem felaketi, hem kuraklık riskinden dolayı tarım üretiminde bir gerileme yaşanırsa gıda fiyatları ne olur dersiniz?

Ya seçimin etkisiyle parasal genişlemenin etkisi ne olur dersiniz?

Bunlar ekonomideki fay hattında çok enerji biriktiğinin işaretleri…

Dolayısıyla önümüzdeki dönem çok sıkıntılı geçmeye aday. Bu, seçimi hangi ittifakın kazanacağından bağımsız bir gerçek.

15 Mayıs sabahı, seçimden kim galip çıkarsa çıksın enflasyonun daha da hızlanacağı bir döneme uyanacağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir